Taksim Projesi nasıl gelişti, izliyorum. Başbakan seçimlerden önce Taksim Projesini açıkladı... İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi oy birliğiyle onayladı...
İmza metnini okumak için tıklayınız.
İsim / Soyisim
Mesleğiniz
e-mail

Güvenlik Kodu:


İmza kampanyamıza katılan kişi sayısı       18312
DAHA İYİ BİR PROJE, DAHA İYİ BİR TAKSİM, DAHA İYİ BİR GELECEK

4 Ocak’ta 2. No. lu Koruma Kurulu Taksim’de öngörülen plan değişikliğini onayladı. Şimdi bu “proje” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Kadir Topbaş’ın imzasını bekliyor. Bu projeye göre Taksim meydanı beton istinat duvarları, dalış rampaları, tünelleri ile bir ucubeye dönüşecek... Caddelerde bir kaldırımdan öteki kaldırıma geçilemeyecek. Gezi yok olacak, betonlaşacak. Ağaçlar kesilecek. Bunlar şaka gibi, ama alınan kararlara göre gerçek. Büyükşehir Belediyesi caddeleri bir otoyol kavşağında olduğu gibi uzun derin yarıklar açarak meydanın altına almaya çalışıyor. Böylece meydanın bağlantıları, kolları, bacakları kesilecek... Meydan girişleri tıkaca dönüşecek. Burada şenlik, tören, kutlama, gösteri yapılamayacak.
İşte hedeflenen projenin ayrıntıları:

CADDELER TARİHE KARIŞACAK: Bu proje ile 7 ayrı noktada uzunluğu 70-80 metreyi bulan dalış rampaları inşa edilecek. Kenarlarında parapetleri ile birlikte 8-10 metreyi bulan istinat duvarları inşa edilecek. Kaldırımlar yukarıda kalacak ve daralacak, ağaçlar kesilecek. Caddelerde yarıklar açıldığı için kaldırımlardan karşıya geçilemeyecek. Böylece Gümüşsuyu, Sıraselviler, Mete, Cumhuriyet,... caddeleri tarihe karışacak.

MEYDAN İNSANSIZLAŞTIRILACAK: Bu proje ile meydan yok edilecek. Meydana erişim noktaları tıkaça dönüşecek. Meydanın bütün erişim kanalları uçurumlarla tıkanacak. İnsanlar meydana ulaşmak için daralan kaldırımlara sıkışacaklar. Meydan gösteriler, törenler, bayramlar, kültürel faaliyetler için kullanılamayacak. Kullanılırsa can güvenliği tehlikesi yaşanacak. Meydan insansızlaşacak.

GEZİ BETONLAŞTIRILACAK: Gezi'nin içinde kışlanın bir taklidi yapılacak. Gezi'nin içindeki tarihi ağaçlar kesilecek. Bir belge değeri taşıyan düzenleme yok edilecek. Taksim'in kentin en önemli rekreasyon alanı, Açıkhava Tiyatrosu, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, v.b. ile bağlantısı kopacak.

TAKSİM YOK EDİLECEK: Meydan'ın çok işlevli ilişkileri yok olacak. Meydana araçlarla gelen insanlar tünellere girecek ve tıpkı çok kollu bir otoyol kavşağında olduğu gibi şehirle bir ilişkileri olmadan tabelaları izleyerek yönlerini bulmaya çalışacaklar. Tünellerden çıktıklarında meydandan uzaklaşmış olacaklar. Meydana geldiklerini dahi fark etmeyecekler. Meydanın altında ve üstünde daha büyük bir trafik karmaşası yaşanacak. Üstteki servis yolları tıkanacak.

 

 

Taksim'de neler oluyor farkında mıyız?
Taksim Gezi Park'ındaki ağaçlar neden işaretlendi?
Taksim Gezi Parkı afet halinde toplanma yeri değil mi?
Metropol merkezlerinde yeraltı tünelleri trafik sorununu çözer mi?
Yayalaştırma mı? Ayrıştırma mı?
Esnaf soruyor: Bizi mağdur etmemek için alınan önlemler neler?
Topçu Kışlası kim için ve neden yeniden yapılmak isteniyor?
Projeden kim/ kimler kazançlı çıkacak?
Projeden kim/ kimler zararlı çıkacak?
Etki Değerlendirme analizi nerede?
Acil durum, İtfaiye -Ambulans çözümleri nerede?
Proje optimum çözümler içeriyor mu?
Proje bütünlüklü bir yaklaşım içeriyor mu?
Semt Dernekleri haberdar mı?
Kültür Sanat Kurumları ve Uzmanlar haberdar mı?
Sürece kimler katılımcı?
Üniversitelerin ilgili bölümleri çözüm ortağı mı?
Projeyi kim/ kimler yaptı?
Proje ne zaman yapıldı?
Ne zaman güncellendi?
Dünya kentlerinden uygulama örnekleri ve bugün geldikleri nokta incelendi mi?
Şehir merkezlerinde artık tünellerin tercih edilmediği bilinmiyor mu? 
 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim